Finance pro podnikatele

Pokud máte vlastní firmu, můžete se vám stát, že budete muset rychle sehnat kapitál. Řešením může být půjčka pro podnikatele. Tu dnes nabízí většina bankovních institucí.

Český bankovní trh poskytuje podnikatelům několik typů půjček. Půjčku můžete získat v bance nebo v nebankovní instituci.

Při výběru podnikatelské půjčky hraje důležitou roli doba, na kterou si chcete peníze půjčit. Pokud chcete poníze jen na krátkou dobu můžete využít kontokorentu nebo provozního úvěru.

Kontokorent bývá veden u běžného účtu a zařídit si jej můžete  už v době, kdy žádné finanční krize nečekáte, ale chcete se pojistit na horší časy. Ve smlouvě o kontokorentu není sjednána přesná částka, ale jen jeho maximální výše. Vy si tak bez problému můžete půjčit přesně tolik, kolik aktuálně potřebujete. Kontokorent se vám bude hodit třeba v situaci, kdy se váš obchodní partner zpozdí s platbou a vy nebude mít z čeho uhradit neodkladné pravidelné výdaje.

Kotokorent můžete čerpat buď v českých korunách nebo ve vybrané zahraniční měně. Vše závisí na domluvě mezi vámi a bankou. Ve většině bank nemusíte dokládat na co peníze z kontokorentu hodláte použít.

Kromě kontokorentu můžete využít provozní úvěr. Provozní úvěr je termínovaný účelový úvěr, u kterého máte zpravidla předem jasně stanovenou výši a termín splátek.

Další možností, jak vyřešit krátkodobé finanční potíže je kreditní karta. Stejně jako kontokorent ji můžete dostat od bankovní instituce k běžnému účtu.  Na kreditní kartě máte také limit a až do jeho výše můžete peníze vybírat a nikomu se nemusíte zpovídat, co s penězmi hodláte udělat. Kreditní kartu můžete používat stejně jako bankovní kartu. Můžete z ní vybírat peníze v bankomatu nebo s ní platit přímo v obchodech.

Plánujete-li větší rozvoj firmy nebo  vám schází třeba nová technika, krátkodobý úvěr vám asi nepomůže a lepším řešením bude dlouhodobý úvěr. Vybírat můžete mezi hypotečním, investičním úvěrem nebo leasingem.

Investiční úvěr můžete využít k nákupu nemovitostí, strojů, nové výrobní linky nebo jiných strojů. Ale také za něj můžete nakoupit cenné papíry nebo z něj uhradit jiné investice. Investiční úvěr se podle délky splácení rozděluje na krátkodobý, střednědobý a dlouhodobý. Výše úrokové sazby se mění podle podmínek čerpání investičního úvěru.

Hypoteční úvěr můžete splácet až dvacet let a ručíte za něj nemovitostí. Podmínky pro jeho získání se moc neliší od klasické hypotéky pro fyzické osoby. Jen si na hypotéku místo rodinného domu můžete koupit třeba výrobní halu.

Další šancí, jak rychle nakoupit bez vlastních prostředků je leasing. S leasingem se setkáte pokud se například chystáte koupit nové auto. Rozdíl mezi leasingem a úvěrem je v tom, že u leasingu se stanete majitelem věci teprve až po spalcení všech splátek. Do té doby je majitelem leasingová společnost a vy máte předmět v podstatě jen v pronájmu.

Existují dva druhy leasingu – finanční a operativní. Díky finančnímu leasingu rychle získáte peníze na konkrétní věc, kterou chcete koupit. Protože se předpokládá, že jednou bude věc vaše, musíte se o ní starat. Na vás tak leží veškerá odpovědnost za její údržbu nebo třeba platbu pojištění.

Pouhým pronájmem je pak operativní leasing. Ani vy, ani leasingová společnsot nepředpokládá, že se někdy stanete majitelem věci. Vy ji máte jen v nájmu a veškeré provozní náklady hradí pronajímatel. Jestli, že se rozhodnete po skončení operativního leasingu, že si chcete věc dále pronajímat, je stará věc vyměněna za novou. Leasingová společnost má s operativním leasingem více nákladů, proto bývá dražší a více než drobní živnostníci ho využijí velké firmy.

Ať už se chystáte pro jakýkoliv typ úvěru, projděte si nabídky několika bank. Podmínky mezi různými finančními domy se mohou výrazně lišit.

Zdroj: Podnikator.cz