Leasing pro podnikatele

Leasing nebo úvěr?

Tato otázka vás pravděpodobně nemine, pokud chcete založit vlastní firmu, nebo stávající zařízení zoufale volá po obnově a váš bankovní účet zeje prázdnotou.

Základní rozdíl mezi úvěrem a leasingem je ve formě vlastnictví. Zjednodušeně řečeno, když si věc koupíte na úvěr, stáváte se téměř okamžitě jejím majitelem. Když se rozhodnete pro leasing, majitelem je leasingová společnost a vám věc bude patřit teprve po zaplacení poslední splátky.

 

Na co peníze použít?

Na leasing se běžně nakupují auta, ale využít ho můžete i pro nákup jiných strojů. Můžete tak získat třeba stavební, zemědělskou nebo výpočetní techniku. Stejně tak si díky leasingu můžete pořídit vybavení do kanceláře, zdravotnické přístroje nebo výrobní linku.

Bankovní úvěr můžete proti tomu použít téměř na cokoliv a nemusíte se bance zpovídat, jak s finančními prostředky naložíte.

 

Dostupnost

Pokud s podnikáním začínáte a pro svůj rozjezd potřebujete nakoupit vybavení, bude pro vás leasing lepší volbou.

Hlavní výhodou leasingu je snadná dosažitelnost, rychlost vyřízení, minimální nutné zajištění. Některé leasingové společnosti vám dokonce umožní upravit si v průběhu splácení výši splátek.

K žádosti o úvěr musíte zpravidla doložit příjem, sehnat si ručitele nebo jiným způsobem prokázat svou schopnost splácet závazky. Pro začínající podnikatele právě toto může být nadlidský úkol a většina začínajících firem tak snadněji dosáhne na leasing než na bankovní  úvěr.

Pro finanční ústav je leasing výhodnější a méně rizikový. V případě leasingu nemá problém věřitel majetek zabavit, protože si v podstatě bere to, co je jeho. U bankovního úvěru to má věřitel o něco složitější.

Leasingové společnosti ve spolupráci s pojišťovnami nabízejí výhodnější pojištění předmětu. Pojistka vás tak pravděpodobně vyjde levněji, než když ji budete sjednávat sami. Navíc si díky pojistce přes leasingovou společnost ušetříte běhání po pojišťovnách.

 

Vlastní kapitál

Nevýhodou leasingu je vyšší akontace než u úvěru. Akontací se označuje nutná hotovost, kterou při koupi na leasing musíte mít. Zpravidla se pohybuje kolem 30% ceny zboží. V poslední době ale leasingové společnosti vycházejí vstříc svým zákazníkům a     zejména u dražšího  zboží (například u aut) je akontace nulová.

Při vyřizování úvěru se s akontací vůbec nesetkáte. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že po vás banka může chtít poplatek za vyřízení účtu. Možná nemilým překvapením pak může být fakt, že některé banky si tento poplatek naúčtují i v případě, když vám žádost o úvěr neschválí.

 

Vlastnická práva

Nevýhodou leasingu jsou omezená vlastnická práva. Jak už jsme si řekli výše, věc až do úplného splacení není vaše, ale patří leasingové společnosti. To vám může způsobit problém, pokud byste chtěli na věci provést nějaké technické úpravy nebo ji třeba připojisit. Ke všemu totiž potřebujete souhlas majitele, tedy leasingové společnosti. Teprve s jejím souhlasem můžete věc také prodat další osobě.  Při koupi na úvěr, tohle vše odpadá, věc je ihned vaše a můžete si s ní nakládat, jak se vám líbí.

V podstatě stejně na tom budete, pokud vám věc někdo ukradne. Ani leasing, přesto, že věc není vaše, vám nezaručí, že nebudete muset danou věc doplatit. Poškození nebo krádež se spíše dotkne vás než leasingové společnosti.

 

Předčasná výpověď smlouvy

Vypovědět leasingovou smlouvu předčasně, může být složité a drahé. Některé společnsoti si za předčasné doplacení účtují sankce v takové výši, že na předčasném splacení neušetříte. Naproti tomu, bankovní instituce často umožňují předčasně splatit úvěr bez sankčních poplatků.

Je celkem jedno pro kterou variantu se rozhodnete, jisté je jedno. Oproti nákupu v hotovosti se vám tento způsob financování prodraží. V obou případech musíte, krom různých administračních poplatků, platit úroky. Nicméně, pokud nemáte dostatek finančních prostředků v hotovosti, nic jiného než půjčka vám nezbude.

Zdroj: Podnikator.cz